Kosgeb İş Planı Örneği

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEĞİ

kosgeb-is-plani-ornegi

KOSGEB başvurunuzun ardından KOSGEB Girişimcilik Eğitimine katıldınız ve iş planı hazırlama aşamasına kadar gelmeyi başardınız.

Lakin iş planınızı nasıl hazırlayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız; KOSGEB İş Planı örneklerini inceleyerek, kafanızda nasıl bir plan hazırlamanız gerektiğinin şekillenmesini sağlayabilirsiniz.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEĞİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

KOSGEB hibe ve faizsiz kredilerinden yararlanabilmek adına hazırladığınız iş planının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Özensizce ve yanlış bir şekilde hazırlanan bir iş planı; iş planınızın kabul edilmemesine, hibe ve kredilerden yararlanamamanıza neden olabilir.

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEĞİ NASIL HAZIRLANIR?

  • KOSGEB veri tabanına kayıt işlemlerinizi tamamladıktan ve ‘kobi’ statüsünde kabul edildikten sonra iş planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.
  • KOSGEB İş Planı’nın 7 temel bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Genel bilgilerin oluşturulması:

  • İşletme ortaklarınızı tanıttığınız, işletmenin faaliyet konusundan ve kurulum sürenizden bahsettiğiniz bölüm

Girişimci, Ortak ve İşletme Bilgileri

  • İki sayfadan oluşan bu bölümde işletmeyi kuracak olan kişilerin yani sizin ve ortaklarınızın kimlik bilgilerine, iletişim adreslerinize, bildiğiniz yabancı dillere, işletmenizin misyon ve vizyonuna, kısa ve uzun vadeli hedeflerinize yer vermeniz gerekiyor.

Planınız ve Pazar Bilgileri

  • İş yerinizin nerede olacağına, ürünlerinizin tanıtımına, hedef kitlenize, sektörünüzün güncel durumuna; kısacası pazar hakkında neler bildiğinize dair genel bilgilere de iş planınızda kesinlikle değinmeniz gerekiyor.

Üretim Planı

  • İşletmenize dair belgelerinizin ve hizmet iş akışına dair bilgilerinizin doldurulması gereken bölüm.

Yönetim Planı

  • Mesleğinize dair herhangi bir belgeye sahip olup olmadığınız, işinizi nasıl sürdürmeyi planladığınız hakkında bilgiler verdiğiniz kısım. Burada sizden uzun uzun yapmak istediğiniz işi anlatmanız bekleniyor.

Finansal Plan

  • İşletmenizin aylık giderlerine, başlangıç maliyetlerinize, üretim ve satış hedeflerinize bu bölümde değinmelisiniz. KOSGEB İŞ PLANI’nda bu bölümün oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

KOSGEB Desteği’nden Nasıl Yararlanmayı Düşündüğünüzü Anlatan Bölüm

  • Kuruluş, makine, teçhizat alımı, işletme giderleri, sabit yatırım desteği vb. KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanmak istediğinize bu kısımda yer vermeli, yapmış olduğunuz tüm harcamaları da bu bölümde belirtmelisiniz.

KOSGEB İş Planı örneklerini incelemeden iş planı hazırlamaya başlamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iskur.net