Kosgeb İşyeri Açma Kredisi

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi

isyeriacma

Kendi işinizi kurmak istiyor ancak yeterli sermaye birikiminiz olmadığı için krediye ihtiyaç duyuyorsanız; Kosgeb’e başvurarak, KOSGEB işyeri açma kredisi alabilir; kendi işinizi kurma şansına sahip olabilirsiniz.

18 yaşını dolduran ve kendi iş yerini kurmak isteyen TC vatandaşlarına 50.000 TL geri ödemesiz kredi veren tek kurum olan KOSGEB; 50.000 TL değerindeki geri ödemesiz kredinin(hibe)  yeterli olmadığı durumlarda, genç girişimcilere 100.000 TL’lik faizsiz krediden yararlanma imkanı tanıyor.

KOSGEB’in yanı sıra işyeri açma kredisi almak için özel bankalara ya da devlet bankalarına başvurma seçeneğiniz de var ancak faiz ödemeden kredi almak için KOSGEB yararlanabileceğiniz tek kurum.

Peki, KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Almak için Hangi Şartları Taşımanız Gerekiyor?

KOSGEB; ülke ekonomisini canlandırmak adına girişimcilere faizsiz ya da geri ödemesiz kredi imkanı sunuyor lakin bu krediden faydalanabilmeniz için bazı şartlara uyma zorunluluğunuz da söz konusu.

Öncelikle KOSGEB tarafından gerçekleştirilen ‘işyeri açma kredisi’ eğitimlerine katılmanız gerekiyor.

‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ olarak da bilinen bu eğitimin ülkemizin hemen hemen her ilinde belirli aralıklarla düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Şayet ilk kez işyeri açmıyorsanız yani halihazırda ufak çaplı bir işletmeniz varsa KOSGEB devlet destekli kredi imkanları sayesinde işyerinizi büyütebilirsiniz. Yani KOSGEB girişimcilerin yanı sıra ‘kobi’ lere de kredi veriyor.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamladıktan sonra KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız.

KOSGEB’den kredi alabilmenizin bir diğer ön koşulu da başarılı bir iş planı hazırlamaktan geçiyor. KOSGEB tarafından iş planınız kabul edildiği takdirde ‘işyeri açma kredisi’ almaya hak kazanıyorsunuz.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi kapsamında işyeri açabilirsiniz ancak iş planınızın ve çalışmayı düşündüğünüz sektör, bu noktada oldukça fazla önem taşıyor.

İş planınızın ekonomiyi canlandıran, halkın yararına olan, ses getiren, yenilikçi ve yaygın olmayan bir plan olması bekleniyor.

Yani kendi bulunduğunuz muhitte birden çok kozmetik dükkanı olmasına rağmen yeni bir kozmetik dükkanı açmayı düşünüyorsanız; KOSGEB’den kredi alamamanız olası.

KOSGEB KREDISİ NASIL ALINIR ?

KOSGEB tarafından en çok desteklenen sektörler:

 • Gıda ürünleri imalatı
 • Giyim ve tekstil imalatı
 • Özel inşaat faaliyetleri
 • Toptan ve perakende ticaret
 • Makine ve ekipmanlarının kurulum ve onarımı
 • İçecek imalatı
 • Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı
 • Ana metal sanayi
 • Kimyasal ürünlerin imalatı
 • Bilgisayar, optik ve elektronik ürünlerin imalatı
 • Teknoloji imalatı vb.

KOSGEB tarafından desteklenen girişimcilerin AR-GE ve innovasyon yeteneği bulunan girişimciler olması gerektiğini de söyleyebiliriz.

KOSGEB dışında özel bankalardan ya da devlet bankalarından da işyeri açma kredisi alabilirsiniz. Ancak bankaların bu konuda oldukça titiz davrandığını da hatırlatmakta fayda var. Çoğu banka, daha önce düzenli geliri olmayan kişilere ‘işyeri açma kredisi’ vermiyor. Bu da ilk kez çalışacak olan genç girişimciler için banka kredisi almayı imkansız bir hale getiriyor. Üstelik bankalar; gelir-gider durumunuzu da göz önünde bulundurarak, talep ettiğiniz miktardaki krediyi ödeyecek yeterli geliriniz olmadığına kanaat getirdiği takdirde kredi vermekten kaçınıyor. Bazı durumlarda da kredi alabilmek için taşınmaz bir mal varlığınıza ipotek koydurmanız da gerekebiliyor.

Bankalar tarafından genç girişimcilere sunulan işyeri açma kredisinin ‘ticari krediler’ sınıfında bulunduğunu ifade edebiliriz.

Akbank, ING, Deniz Bank, Ziraat Bankası gibi birçok kamu bankası ya da özel bankaların işyeri açma kredisi hakkından faydalanabilmeniz için bazı durumlarda banka sizden kefil isteyebilir.

Bunun dışında ‘esnaf kredisi’ kapsamında Halkbank’tan işyeri açma kredisi alabilir;  uygun geri ödeme avantajlarından yararlanarak, kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iskur.net