Kosgeb Kadın Girişimci

Kosgeb Kadın Girişimci

kosgeb kadın girişimcisi destekleri
kosgeb kadın girişimcisi destekleri

Kendi işini kurmak isteyenlere hibe ve kredi imkanı tanıyan KOSGEB; ev hanımlarına ve bayan girişimcilere özel programları ile binlerce işsiz kadını iş sahibi yapmaya devam ediyor.

Bayanlara KOSGEB kredisi; almak istiyorsanız KOSGEB’e başvurabilir; yeni bir iş sahibi olma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi KOSGEB; yeni girişimcileri mali açıdan destekleyen, ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynayacak iş planlarını onaylanan ve daha çok ses getiren projeleri kabul eden bir devlet kurumu.

Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanma hakkı tanıyan KOSGEB; söz konusu bayanlar ve engelliler olduğunda pozitif bir ayrımcılığa giderek, destek oranlarını %70’den %80 hatta  %90 oranlarına kadar çıkarıyor.

Kadınların iş hayatına katılımlarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’na işi olmayan bayanların yanı sıra hali hazırda bir işi olan esnaflık mesleğini yürüten bayanlar da katılabiliyor.

Peki; KOSGEB hibe ya da kredilerinden yararlanmak isteyen bayanların ne yapması gerekiyor?

  • İlk kez işyeri kuracak bayanlar; KOSGEB’e başvurarak, Girişimcilik Destek Programı’na katılabilir. Bu program dahilinde bayanlara ilk olarak Girişimcilik Eğitimi veriliyor. Eğitim süresi ise 32 saat sürüyor.
  • Kosgeb kadın girişimci kredisi adı altında yararlanabileceğiniz bir diğer imkan ise İşbirliği Güç birliği Destek Programı. Bu programa kendi işyeri olan esnaflar katılabiliyor. Program kapsamında KOSGEB kredi faiz destekleri, girişimcilik destek programı, tematik proje, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı gibi farklı projelerden yararlanma hakkı kazanabiliyorsunuz.

Kosgeb Kadın girişimci Kredisi’nden Yararlanmak İçin İzleminiz Gereken Yöntemler:

  • Şehrinizde bulunan İŞKUR birimine, üniversitelere ya da belediyelere KOSGEB Eğitim Programı’na katılmak için başvurabilirsiniz.
  • Girişimcilik Eğitimi’nin ardından KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekiyor.
  • KOSGEB sizi KOBİ olarak kabul ettikten sonra sırada iş planı hazırlamak yer alıyor.
  • KOSGEB veri tabanı, sizi kobi olarak kabul ettiğinde ve iş planınızı onayladığında KOSGEB kredilerinden yararlanma hakkına sahip oluyorsunuz.

İş kurmak istediğiniz şehir Kosgeb’in 1. ve 2. bölgesi içerisinde yer alıyorsa; KOSGEB tüm masraflarınızın %80’ini; 3- 6. Bölgeleri içerisinde bulunuyorsa da toplam masraflarınızın %90’ını karşılıyor. Yani en az %10 oranında olan bir ek destekten faydalanmış oluyorsunuz.

Kadınlara kredi veren tek kurumun KOSGEB olmadığının da altını çizmek istiyoruz.

Peki, kredi ve teşviklerinden yararlanabileceğiniz diğer kurumlar hangileri?

  • HALK BANKASI

Hazırladığınız iş planının KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanması üzerine Halk Bankası’ndan faizsiz kredi alabilme imkanınız bulunuyor.

KOSGEB ile Halk Bankası’nın işbirliği içerisinde hareket ettiğini söyleyebiliriz.

  • ZİRAAT BANKASI

Bayanların ticari hayata daha fazla katılmasını sağlamak amacıyla hizmet veren bir diğer banka Ziraat Bankası.

Kadın Girişimcilik Destek Paketi’nden yararlanarak, kendi işinizi kurmanız mümkün.

Bu paket kapsamında kredi tahsis ücretinde %50 indirim, dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlandırma, mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapılan tüm EFT ya da havalelerde masraf ödememe vb. imkanlardan yararlanabiliyorsunuz.

1 yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iskur.net