Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

manset

 

İlk kez iş kurmayı düşünüyor ya da uzun süredir aklınızda olan bir iş planını hayata geçirmek istiyorsanız; ancak yeterli sermayeniz yoksa KOSGEB kredi ve hibelerinden yararlanmaya ne dersiniz?

 

KOSGEB kelimesi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olarak kullanılan bir kelime olsa da bu kelime tam olarak, ülkemizde yer alan Kobi’lerin ihracat kapasitelerin geliştirilmesini, Kobi’lerin rekabet piyasasındaki güç ve konumunun arttırılmasını, girişimcilik ruhunun desteklenmesini ve Kobi’lerin dünya pazarındaki rekabete de katılabilmesini hedefleyen kurumu ifade ediyor.

 

Kendine has bir tüzel kişiliği olan KOSGEB; 20 Nisan 1990 tarihinde kurulan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan bir kuruluş.

 

Peki, bu kuruluşun Kobi’lere ya da bireysel girişimcilere sunduğu kredi, hibe ya da teşviklerden yararlanmak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

 

KOSGEB kredisi nasıl alınır? 

 

Bu noktada krediden yararlanmak isteyen kişinin bir girişimci mi yoksa hali hazırda bir Kobi mi olduğu önem arz ediyor, diyebiliriz.

Kosgeb’e kendi işinizi kurmak için ilk kez başvuracaksanız; KOSGEB hibelerinin yanı sıra kredilerinden de yararlanabiliyorsunuz.

Halihazırda bir Kobi iseniz; bu durumda özel bankalardan alacağınız kredilerin faiz gibi birtakım masraflarının karşılanması adına Kosgeb’e başvurabiliyorsunuz. Yani KOSGEB;  Kobi’lerin ar-ge çalışmalarına ve kurumsallaşma faaliyetlerine destek sağlayan, onların ekonomik kalkınmadaki paylarını yükseltmek isteyen bir misyon üstleniyor.

 

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur

 

  1. BİREYSEL BAŞVURU

 

Bireysel olarak KOSGEB kredisi ya da hibe desteği almak isteyenlerin öncelikle 70 saat süren bir uygulamalı girişimcilik eğitimi alması gerekiyor. Eğitimlerin ne zaman olacağını ise www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan bireysel katılımcılar, eğitimin ardından girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanıyor.

Sırada KOSGEB tarafından onaylanma ihtimali yüksek olan bir iş planı hazırlamak var.

Hazırladığınız iş planı, KOSGEB tarafından kabul edildiğinde Kosgeb hibe ya da kredilerinden yararlanabiliyorsunuz. Ancak,KOSGEB destek kredisi ve hibelerini alabilmeniz için iş planınızın konusunun ve işe atılacağınız sektörün KOSGEB kapsamında olması gerekiyor. Çünkü KOSGEB; her sektör için destek ya da hibe kredisi vermiyor.

İş planınızın kabul edilmesi için hazırladığınız planın yenilikçi, katma değeri yüksek ve teknolojinin kullanıldığı bir plan olması şart.

Planınızı hazırladıktan sonra destek başvurusu için ilgili KOSGEB birimine başvurmanız şart koşuluyor. İş planınız kabul edildiğinde de KOSGEB veri tabanına işletmenizi kayıt ettiriyorsunuz.

  1. KOBİ BAŞVURUSU

KOSGEB kredibaşvurusunda bulunmak isteyen Kobi’lerin KOSGEB ana sayfasında bulunan E-Kobi menüsünden öncelikle veritabanına kayıt olması gerekiyor.

E-KOBİ menüsünden ‘KOSGEB’e ilk başvuru’ seçeneğini tıkladığınızda KOSGEB veritabanına kayıt olmuş oluyorsunuz.

Ardından KOSGEB tarafından bir Kobi olduğunuzu kanıtlamanız için Kobi beyannamesi doldurmanız da bekleniyor.

Doldurduğunuz beyanname KOSGEB uzmanlarınca kabul edildiğinde dilediğiniz hibe, kredi ve desteklere başvurma şansına sahip oluyorsunuz.

Kısacası KOSGEB tarafından zorunlu tutulan birtakım işlemleri sırasıyla ve başarılı bir şekilde tamamladığınızda KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanabilmek için önünüzde hiçbir engel kalmamış oluyor.

KOSGEB kredisi nasıl alınır? sorusunu kısaca yukarıdaki şekilde cevaplayabiliriz.

 

3 yorum

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iskur.net